poniedziałek, 14 stycznia 2013

Na Ziemi Lubawskiej składano ofiary z ludzi?

"Przez cały okres swej niezależności Prusowie wytworzyli specyficzną, charakteryzującą się nie tylko kultem przodków, ale i pietyzmem wobec sił natury religię. Z posiadanych źródeł wywnioskować można, iż Prusowie wierzyli, że życie ich nie kończy się wraz z zejściem z tego świata. Dusza w zależności od czynów zmarłego miała albo wędrować do „raju", albo odrodzić się pod inną postacią: człowieka, czy też zwierzęcia lub drzewa, wywoływało to niemałe oburzenie wśród chrześcijańskich kronikarzy" - cyt. z artykułu "Zajrzeć w pogańską duszę, czyli rzecz o religii dawnych Prusów".

Pisałem już wielokrotnie o trzech Świętych Gajach na Ziemi Lubawskiej, w których Prusowie wznosili modły do swoich bogów. Dziś chciałbym pokazać Wam zdjęcia, które dostałem od Krzysztofa Kliniewskiego (pasjonata regionalnej historii i nauczyciela z Nowego Miasta Lubawskiego). Zdjęcia zrobiono na Górze Dylewskiej. Widzimy na nich tajemnicze kamienie ze śladami (dziurami) prawdopodobnie kiedyś znajdowały się w nich liny albo łańcuchy. Czy było to święte miejsce, w którym Prusowie składali ofiary z ludzi? Wiemy, że dla Prusów kamienie, wzgórza i drzewa stanowiły sacrum. Wierzono, że po śmierci ludzie mogą się odradzać m.in. jako drzewa. Dopiero Chrześcijaństwo odczarowało ("odbóstwiło") przyrodę i skierowało ludzkie myślenie na Boga, który jest ponad wszystkim, żyje poza czasem i przestrzenią.

No ale wróćmy do ofiar z ludzi. Na dzień dzisiejszy wiemy, że Prusowie składali w ofierze jeńców i zabijali nowo narodzone dziewczynki. Wierzyli, że zabijając je (w okresie wojen i niepokojów) wysyłają ich duszę do lepszego świata. Czy składali w ofierze własnych wojowników aby przebłagać bogów tak jak robili to np. Majowie? Tego nie wiem. Faktem jest jednak niesamowite miejsce (niezniszczona pozostałość po Świętym Gaju?), które możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach. Czekam na Wasze komentarze, piszcie do mnie na: ziemialubawska@interia.plWięcej informacji o Prusach na Ziemi Lubawskiej znajdziecie w moim artykule pt: "W dawnych czasach..."


Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com

Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)