środa, 5 września 2012

Konserwatorzy w nowomiejskiej Kolegiacie.

Konserwatorzy zabytków ostro pracują w Kolegiacie pw. św. Tomasza Apostoła w Nowym Mieście Lubawskim. Jedna grupa odnawia malowidła w pierwszym przęśle nawy głównej (to te duże rusztowania), a druga ekipa konserwuje ołtarz główny. 

Poprzednie prace konserwatorskie były prowadzone na początku lat 60-tych. Proboszczem był wówczas Alfons Mechlin (ur. 1905 - zm. 1991). Proboszcz z lat 1945 - 1986 sprzedał wówczas ziemię należącą do parafii. W tamtym czasie oczyszczano malowidła w prezbiterium i nawie głównej za pomocą suchego chleba. Najstarsi mieszkańcy miasta pamiętają jak ksiądz z ambony wzywał mieszkańców do znoszenia suchego chleba dla konserwatorów. Dziś dr Jacek Stachera (adiunkt, Pracownia Konserwacji i Restauracji Rzeźby Polichromowanej i Rzemiosła Artystycznego - UMK w Toruniu) nadzorujący prace konserwatorskie podkreśla, że znoszenie suchego chleba nie jest konieczne ponieważ konserwatorzy mają tzw. gumki chlebowe służące do oczyszczania malowideł. 




Jako ciekawostkę warto dodać, że na początku lat 60-tych konserwatorzy korzystali z drewnianych rusztowań. Dziś kiedy oglądam solidne metalowe konstrukcje, które wynoszą konserwatorów pod same sklepienie nawy głównej, mogę tylko próbować sobie wyobrazić jak niebezpieczne i ryzykowne musiało być korzystanie w drewnianych rusztowań.

Konserwatorzy najpierw w latach 2009 - 2011 odnowili malowidła na drewnianym stropie w prezbiterium. Wyniki z początków ich pracy w 2009 roku możecie na zdjęciach z mojego starego artykułu pt.: "Bazylika w Nowym Mieście Lubawskim" oraz "Kościół w Nowym Mieście Lubawskim".




































Autor: Tomasz Chełkowski

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com






Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)