poniedziałek, 28 czerwca 2010

IV Marsz na Grunwald w Bratianie

Żebrak na rynku w Nowym Mieście Lubawskim
Zamek w Bratianie podobnie jak ten w Kurzętniku miał strategiczne znaczenie podczas wielkiej wojny z lat 1409 – 1411. Dnia 12 lipca 1410 roku w warowni tej zebrali się najwięksi dostojnicy krzyżaccy z wielkim mistrzem Ulrykiem von Jungingenem na czele i odbyli naradę na której zdecydowali, że stoczą otwartą bitwę z wojskami polsko - litewskimi.Do narady tej doszło ponieważ 11 lipca Jagiełło wycofał się spod Kurzętnika krzyżując tym samym plany wielkiego mistrza, który był przekonany, że to właśnie tam dojdzie do decydującego starcia. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń każdego roku w Bratianie, na ruinach zamku odbywa się festyn, pokazy walk rycerskich oraz rekonstrukcja narady dostojników Zakonu – przedsięwzięcie to realizowane, od 2007 roku nosi nazwę „Marsz na Grunwald”. W tym roku (26 czerwca)odbył się IV Marsz na Grunwald upamiętniający 600 – lecie wydarzeń z 1410 roku.

W 1410 roku w bitwie pod Grunwaldem, po stronie Krzyżaków brały udział wojska z ziemi lubawskiej, które składały się z rycerzy służących biskupowi rezydującemu na zamku w Lubawie oraz 26 chorągiew złożona z żołnierzy wójtostwa bratiańskiego i klucza kurzętnickiego. Na czele dwustu osobowej chorągwi stał Jacob von Rederna wójt mieszkający na zamku w Bratianie.


Zdjęcia z IV Marszu na Grunwald - 26 VI 2010 na ruinach zamku w Bratianie:


Startujemy z kościoła w Nowym Mieście Lubawskim i idziemy pieszo do BratianaW sobotę 26 czerwca o godz 11 w Nowym Mieście Lubawskim rycerzy, giermków, niewiasty oraz gości przywitano uroczystą Mszą św. Następnie wszyscy wyruszyli na ruiny zamku w Bratianie.


W drodze do Bratiana...

Wielkie wejście na zamkowe ruiny...Jesteśmy na miejscu :)

Rekonstrukcja narady dostojników krzyżackich...
Jedną z atrakcji każdego "Marszu na Grunwald" jest turniej rycerski. W tym roku nagroda główna wynosiła 1500 zł


Konne pokazy...


Rycerz w pełnym galopie tnie mieczem jabłko wiszące nad głowa jego giermka...
Zabawy z ogniem,inscenizacja ataku i obrony wsi, występy szczudlarzy - to tylko niektóre z wieczornych inscenizacji stanowiących największą atrakcję imprezy. W inscenizacji uczestniczyli rycerze oraz członkowie teatru Wena. Dziękujemy wam za niezapomniane przeżycia :)Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com


Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)