Eksponaty z wystawy Mleczarstwo. |
Moja dzisiejsza wycieczka do Muzeum Lokalnego w Łąkorzu była niezwykle udana. Nie sądziłem, że w granicach historycznej Ziemi Lubawskiej znajduje się tak wyjątkowe miejsce. Pan Ostrowski, który jest właścicielem muzeum pokazał mi liczne eksponaty pochodzące od okolicznych mieszkańców. Eksponaty muzealne są lokowane w czterech miejscach. Pierwszy zbiór znajduje się na gospodarstwie Pana Ostrowskiego, a kolejne w zabytkowej chatce oraz kuźni. Ostatnim i moim zdaniem najbardziej urokliwym miejscem jest XIX wieczny wiatrak, który w znacznym stopniu odnowiono dzięki zaangażowaniu darczyńców i okolicznych pasjonatów historii regionu.
Na początku przedstawię zarys historii Muzeum Lokalnego w Łąkorzu, które funkcjonuje od 1995 roku. W pierwszych latach eksponaty muzealne liczyły zaledwie 300 sztuk. Jednak a biegiem czasu ich liczba poprzez darowizny, zakupy i wymiany wzrosła do około 3 tys. sztuk i ciągle rośnie.
Eksponaty z wystawy Mleczarstwo. |
Jak już prędzej wspomniałem w pierwszym okresie działalności eksponaty udostępnienie przez właściciela znajdowały w obejściu gospodarstwa. Z upływem czasu wraz z przyrostem różnorodnej kolekcji, problemem dla Pana Ostrowskiego stał się brak odpowiedniego pomieszczenia dla ekspozycji muzealiów. Przy głównej drodze w Łąkorzu stoi dwustuletni dom, którego właścicielem była gmina. Budynek, w którym było jedno wolne pomieszczenie wraz z jego otoczeniem był idealny na potrzeby muzeum. Marzenie kustosza Muzeum Lokalnego w Łąkorzu spełniło się w dniu 17 VI 1996 roku, kiedy decyzją władz samorządowych lokal został przydzielony na potrzeby muzeum.
Obecnie muzeum udostępnia zbiory przez wystawy stałe i czasowe. Wystawy stałe to głównie maszyny i narzędzia rolnicze. Wystaw czasowych o różnej tematyce było 30. Wystawy stałe są w plenerze, natomiast sezonowe prezentowane są w starej drewnianej chacie oraz w kuźni. Zbiory są udostępniane nie tylko zwiedzającym, ale również są użytkowane w depozyt i biorą udział w innych wystawach.
Pilna potrzebą jest zapewnienie kadry i jej właściwe przeszkolenie. Dla zapewnienia przetrwania dużym starym maszynom rolniczym, zwłaszcza drewnianym potrzebne są fundusze na budowę specjalnych pomieszczeń, które chroniły by eksponaty muzealne przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.
W roku 2008 były czynne następujące wystawy:
- Mleczarstwo
- Wystrój chaty, koniec XIX wieku - początek XX wieku
- Od pola do stoła buraka droga,
- Kuźnia - wystawa stała
- Kowalstwo, pokaz kucia konia
- Skansen: wystawa maszyn i urządzeń rolniczych
Jeśli chcesz skontaktować się z władzami muzeum, zwiedzić to piękne miejsce lub wesprzeć finansowo działalność Muzeum Lokalnego w Łąkorzu to powinieneś skontaktować się ze Stowarzyszeniem Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego 13 - 334 Łąkorz 2, tel. kom. 509 980 320
Wnętrze młyna. |
Spacerkiem po młynie. |
W zabytkowej kuźni :) |
Serce młyna, które przetrwało do naszych czasów. Znajduje się na poddaszu (całość trzyma się na drewnianych gwoździach!). |
Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Muzeum Lokalnego w Łąkorzu :)
Muzeum Lokalne w Łąkorzu 13-334 Łąkorz 120
Linki:
www.kapital-ludzki
Autor: Tomek
Kontakt:
ziemialubawska@protonmail.com
Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)