niedziela, 22 listopada 2009

Bazylika w Nowym Mieście Lubawskim


Panorama Nowego Miasta Lubawskiego

Kościół św. Tomasza Apostoła znajduje się na północny wschód od rynku. Jest to potężna gotycka fara, obecnie o randze bazyliki mniejszej. Jej budowa, rozpoczęta w 1325 roku trwałą przeszło 150 lat. Człony kościoła mają odmienne elementy ozdobne. Najstarsze jest prezbiterium z wysokim dachem, zwieńczone w XIX wieku neogotycką attyką lasek i trójkątnych naczółków z blendami. Trzynawowy korpus typu bazylikowego wyróżnia okazały szczyt wschodni, a wysoką na 40 m wieżę (trzykrotnie podwyższaną przed końcem XV wieku)zdobią rzędy różnorodnych blend - o łuku pełnym, dwuwałkowe, kwadratowe, z maswerkowymi krzyżami. Najmłodszym członem jest renesansowa kaplica Działyńskich dobudowana do południowej ściany prezbiterium na początku XVII wieku.
Na zdjęciu widzicie Bazylikę w Nowym Mieście Lubawskim. W 1882 roku przeniesiono do niej cudowną figurę Matki Boskiej Łąkowskiej wraz z innymi cennymi zabytkami. Bazylika w Nowym Mieście Lubawskim należy do grona najstarszych budowli sakralnych w naszym kraju (XIII wiek).


Na przestrzeni lat kościół uniknął większych zniszczeń. Jego wnętrza urzekają różnorodnością form i stylów. Zachwyca największy w kraju zespół polichromii szlachetnie pokrywających nawy i prezbiterium.

Na zdjęciu widzicie drewniany strop w prezbiterium. W sobotę 14 XI 2009 zakończono prace konserwatorskie fragmentu stropu, które łącznie kosztowały ok 150 tys. zł. Na stropie znajdują się dekoracje malarskie przedstawiające kilkanaście scen biblijnych - wykonane w 1638 roku.

Ostatnia Wieczerza - jedna z dwóch scen biblijnych odnowionych przez konserwatorów z UMK w Toruniu.Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com


Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)