piątek, 31 października 2014

Prusowie, ludzie z lasu, nasi przodkowie. ZAPRASZAM NA FILMY :)

Baba Pruska pochodząca z czasów pogańskich.
Potrafili wyłonić się z puszczy niczym elfy, zaatakować chrześcijańskie Mazowsze ze stolicą w Płocku, a następnie oddalić się z powrotem do swej krainy, którą zwano Prusy. Kraina ta dzieliła się na ziemie, zamieszkiwane przez różne pruskie plemiona. Tereny obecnej Ziemi Lubawskiej w czasach pogańskich znajdowały się w granicach pruskiego plemienia Sasinów, a tam gdzie teraz stoi miasto Iława znajdowała się Pomezania. Prusowie wierzyli w wielu bogów, modlili się w Świętych Gajach, słynęli z długowieczności i odporności na choroby. Zamieszkiwali swoją krainę od czasów starożytnych, utrzymywali kontakty handlowe ze starożytną Helladą, Egiptem i starożytnym Rzymem. Stworzyli tajemniczą kulturę, w której centralnym punktem był szacunek dla natury. Nikt nie był w stanie ich pokonać. Ulegli dopiero w XIII wieku z powodu wypraw krzyżowych organizowanych przez Zakon krzyżackich.

Niech te dwa filmy uświadomią Ci drogi czytelniku bądź droga czytelniczko, że Prusowie zamieszkiwali obszar obecnego województwa warmińsko-mazurskiego oraz obwodu kaliningradzkiego. Są potomkami nas Polaków. Na zakończenie pragnę zacytować słowa Pana Leszka Lepczyńskiego: "W 2016 roku będzie rocznica 800-lecia przyjęcia chrztu przez dwóch pruskich rijkasów Surwabuno i Warpody – chrztu dokonanego w Rzymie przez samego papieża. A polskiego księcia Mieszka chrzcił jakiś nawet nie wiadomo jaki biskup i nie wiadomo gdzie. Na ziemi lubawskiej do dziś powszechnie mówi się w dialekcie mazurskim – a ja twierdzę, że mówi się sprutenizowanym polskim. Rodząca się świadomość odrębności pruskiego ludu Sasinów jest niezmiernie inspirująca i zastanawiającą". Cały wywiad możesz przeczytać tu: Leszek Lepczyński, prezes Związku Prusów w Polsce, zamierza stworzyć w powiecie iławskim Ośrodek Pamięci Dziejów Pruskich


Filmy:1. Nieodkryte tajemnice - Prusowie Old Prussians Prußen2. Ołtarze pogańskie Prusów

MAPY:
W XIII wieku dzięki udanej misji chrystianizacyjnej biskupa Chrystiana z zachodniej części pruskiej Ziemi Sasinów udało się utworzyć chrześcijańską Ziemię Lubawską.

Zielony kolor na mapie pokazuje  Ziemię Lubawską (będącej zachodnią częścią pruskiej Ziemi Sasinów), razem z miejscowościami i obiektami, które istniały tam w pierwszej połowie XIII wieku. Nielbark, jako wieś oczywiście jeszcze nie istniał ponieważ Prusowie (przed przyjęciem chrześcijaństwa) nie budowali wsi i miast. W Nielbarku znajduje się jednak grodzisko, czyli pozostałość po wczesnośredniowiecznym grodzie. Grodów na Ziemi Lubawskiej było wiele, nie wszystkie udało się zaznaczyć na powyższej mapie. Wiemy o grodach w: Gutowie, Nielbarku, Grodzicznie, Tylicach, nad Jeziorem Zwiniarz, w Sampławie, w Nowym Dworze Bratiańskim (dwa grody: Góra Pikowa i jeszcze jeden gród między nią i Świętym Gajem - warto dodać, że gaj ten znajdował się na terenie obecnej wsi Łąki Bratiańskie). Archeolodzy potwierdzili obecność na Ziemi Lubawskiej dwóch tzw. palifatów, czyli pozostałości po osadach, wzniesionych na palach wbitych w dna jezior. Osady te znajdowały się na Jeziorze Łąkorz i Jeziorze Skarlińskim. Poza tym gród (zapewne o charakterze sakralnym) znajdował się na wyspie Jeziora Radomno. Warto jeszcze dodać, że archeolodzy znaleźli pozostałości dużej osady nad Jeziorem Tarczyńskim w okolicy wsi Tarczyn. Jest jeszcze gród Sassenpils (gród Sasinów na wschód od Lubawy - we wsi Zajączki).Polecam artykuł:

Prusowie z Ziemi Lubawskiej i ich sekret długowieczności.

 

 

Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com


Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz