poniedziałek, 16 maja 2011

Muzeum Ziemi Lubawskiej


Muzeum Ziemi Lubawskiej, ulokowane w XIV wiecznej Bramie Brodnickiej na ul. 19 Stycznia. Wśród eksponatów znajdują się zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne dotyczące dziejów miasta oraz całej ziemi lubawskiej – do XIII wieku zwanej pogańską ziemią Sasinów (Zajęcy). Atrakcją kolekcji jest stara fisharmonia oraz model łodzi podwodnej. Zwiedzanie odbywa się na życzenie od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 16.00. Najpierw trzeba się zgłosić do pobliskiego Domu Kultury na ul. 19 Stycznia 13a, tel. 56/474 - 28 - 24; latem w każdą środę i czwartek odbywają się dni otwarte (wstęp bez biletów i zapowiedzi). W ostatnich latach nowomiejskie muzeum staje się coraz bardziej popularne, a najlepszym tego dowodem są pochlebne opinie odwiedzających je turystów. Jednym z nich był Dariusz Dąbrowski, wykładowca na uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, który nie szczędził pochwał mówiąc: „Jesteśmy pod wrażeniem tego miejsca. Jestem pasjonatem lokalnych muzeów, lokalnym patriotą. Uważam, że takich miejsc powinno być więcej. Tu, w Nowym Mieście, jest świetny klimat (…) Powinniśmy poznawać swoje okolice i swoją historię przez takie właśnie miejsca (…)”.

Muzeum Ziemi Lubawskiej powstało w latach 50-tych XX wieku. „Ojcami Założycielami” byli członkowie Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego - zrzeszającego miłośników dziejów okolicznych ziem. Wśród ciekawszych eksponatów znajdujących się wewnątrz gotyckiej bramy są: brązowa kadzielnica znaleziona w okolicach Jamielnika; stara malowana skrzynia; sprzęt tkacki z roku 1850; narzędzia rolnicze pochodzące z 1740 roku oraz wiele innych ciekawych eksponatów. Podczas poprzedniej „Nocy Otwartej w Muzeum” (22 maja 2010) zaprezentowano nową kolekcję monet pochodzących z XVI, XVII, XVIII i XIX wieku.


Zdjęcia wybranych eksponatów:


Gotycka Brama Brodnicka oraz fragmenty murów obronnych w Nowym Mieście Lubawskim. W środku znajduje się Muzeum Ziemi Lubawskiej
Model łodzi podwodnej :)

Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com


Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)

1 komentarz:

  1. Kiedyś rękami i nogami broniłem się przed wstępem do tzw. "muzeów ziemi ...". A z upływem czasu zacząłem je doceniać, nawet udało mi się zupełnie niespodziewanie zwiedzić ciekawe muzea w małych miastach. Jeśli trafię w okolice MZL, na pewno je odwiedzę.

    OdpowiedzUsuń