środa, 19 maja 2010

Muzeum Przyrody w Jeleniu

Dwa dni temu zrobiłem sobie wycieczkę po Ziemi Lubawskiej. Odwiedziłem m.in. Muzeum Przyrody w Jeleniu. Pomimo nazwy w budynku muzeum znajdują się: Muzeum Etnograficzne, sala poświęcona pamięci Klemensa Edwarda (lokalnego regionalisty) oraz Muzeum Przyrody na poddaszu. Jeleń to wieś położona niedaleko Lidzbarka Welskiego, znajduje się w niej siedziba władz Welskiego Parku Krajobrazowego. Zwierzęta z Muzeum Przyrody w Jeleniu


Muzeum Przyrody:

Powstało w 1998 roku dzięki staraniom Dyrekcji Parku oraz Cassandry McCorney - wolontariuszki Amerykańskiego Korpusu Pokoju.

Eksponaty muzealne (oraz bardzo sympatyczne Panie oprowadzające zwiedzających) pozwalają lepiej poznać piękno przyrody i historię Welskiego Parku Krajobrazowego. Liczne fotografie, wypchane zwierzęta, zielniki oraz fragmenty skał robią niesamowite wrażenie. Całość upiększa rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu oraz podgrodzia. Mam nadzieję, że moje zdjęcia zachęcą niejedną osobę do odwiedzenia tego miejsca :)


Rekonstrukcja wczesnośredniowiecznego grodu oraz podgrodzia w Muzeum Przyrody. W granicach ziemi lubawskiej w dawnych czasach istniało kilkanaście grodów, m.in. w: Nielbarku, Gutowie, Zwiniarzu, Tarczynach oraz w Lubawie i Lidzbarku Welskim

Lokalizacja:

Muzeum jest czynne w każdy dzień roboczy od godziny 9.00 do 15.00
Welski Park Krajobrazowy
Jeleń 84, 13 - 230 Lidzbark
tel. 023 698 10 36, fax 023 698 30 91


Muzeum Etnograficzne:

Oddane do użytku w 2001 roku, zawiera eksponaty związane z historią wsi. Dzięki małym, regionalnym muzeom tego typu możemy poczuć klimat minionych epok i chociaż częściowo zrozumieć jak żyli dawni mieszkańcy tych terenów. Mimo krótkiego funkcjonowania w muzeum znajduje się wiele eksponatów przyczyniających się do zachowania w pamięci wartości kulturowych z regionu wsi, a dokładnie z południowej części ziemi lubawskiej.
Eksponaty w Muzeum Etnograficznym w Jeleniu

Pozostałe zdjęcia:

Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com


Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)