poniedziałek, 7 grudnia 2009

Muzeum Lokalne w Łąkorzu


Eksponaty z wystawy Mleczarstwo.
Moja dzisiejsza wycieczka do Muzeum Lokalnego w Łąkorzu była niezwykle udana. Nie sądziłem, że w granicach historycznej Ziemi Lubawskiej znajduje się tak wyjątkowe miejsce. Pan Ostrowski, który jest właścicielem muzeum pokazał mi liczne eksponaty pochodzące od okolicznych mieszkańców. Eksponaty muzealne są lokowane w czterech miejscach. Pierwszy zbiór znajduje się na gospodarstwie Pana Ostrowskiego, a kolejne w zabytkowej chatce oraz kuźni. Ostatnim i moim zdaniem najbardziej urokliwym miejscem jest XIX wieczny wiatrak, który w znacznym stopniu odnowiono dzięki zaangażowaniu darczyńców i okolicznych pasjonatów historii regionu.

200 - letnia chata, w której znajdują się dwie wystawy stałe. Wystawa pierwsza pt.: Mleczarstwo oraz Jak sobie pościelisz tak się wyśpisz. Pierwsza wystawa zajmuje dwa pomieszczenia i prezentuje eksponaty związane z działem mleczarskim.
Na początku przedstawię zarys historii Muzeum Lokalnego w Łąkorzu, które funkcjonuje od 1995 roku. W pierwszych latach eksponaty muzealne liczyły zaledwie 300 sztuk. Jednak a biegiem czasu ich liczba poprzez darowizny, zakupy i wymiany wzrosła do około 3 tys. sztuk i ciągle rośnie.

Eksponaty z wystawy Mleczarstwo.
Jak już prędzej wspomniałem w pierwszym okresie działalności eksponaty udostępnienie przez właściciela znajdowały w obejściu gospodarstwa. Z upływem czasu wraz z przyrostem różnorodnej kolekcji, problemem dla Pana Ostrowskiego stał się brak odpowiedniego pomieszczenia dla ekspozycji muzealiów. Przy głównej drodze w Łąkorzu stoi dwustuletni dom, którego właścicielem była gmina. Budynek, w którym było jedno wolne pomieszczenie wraz z jego otoczeniem był idealny na potrzeby muzeum. Marzenie kustosza Muzeum Lokalnego w Łąkorzu spełniło się w dniu 17 VI 1996 roku, kiedy decyzją władz samorządowych lokal został przydzielony na potrzeby muzeum.

Obecnie muzeum udostępnia zbiory przez wystawy stałe i czasowe. Wystawy stałe to głównie maszyny i narzędzia rolnicze. Wystaw czasowych o różnej tematyce było 30. Wystawy stałe są w plenerze, natomiast sezonowe prezentowane są w starej drewnianej chacie oraz w kuźni. Zbiory są udostępniane nie tylko zwiedzającym, ale również są użytkowane w depozyt i biorą udział w innych wystawach.

Pilna potrzebą jest zapewnienie kadry i jej właściwe przeszkolenie. Dla zapewnienia przetrwania dużym starym maszynom rolniczym, zwłaszcza drewnianym potrzebne są fundusze na budowę specjalnych pomieszczeń, które chroniły by eksponaty muzealne przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.W roku 2008 były czynne następujące wystawy:
- Mleczarstwo
- Wystrój chaty, koniec XIX wieku - początek XX wieku
- Od pola do stoła buraka droga,
- Kuźnia - wystawa stała
- Kowalstwo, pokaz kucia konia
- Skansen: wystawa maszyn i urządzeń rolniczych


Jeśli chcesz skontaktować się z władzami muzeum, zwiedzić to piękne miejsce lub wesprzeć finansowo działalność Muzeum Lokalnego w Łąkorzu to powinieneś skontaktować się ze Stowarzyszeniem Przyrody i Dziedzictwa Kulturowego 13 - 334 Łąkorz 2, tel. kom. 509 980 320

Wnętrze młyna.

Spacerkiem po młynie.

Młyn zbudowany w latach 50 - tych XIX wieku, jeden z najwspanialszych eksponatów Muzeum Lokalnego w Łąkorzu. Wnętrze Hollendra zostało niedawno odrestaurowane. Marzeniem Pana Ostrowskiego jest pełna odbudowa młyna i jego ponowne uruchomienie! 
W zabytkowej kuźni :)


Serce młyna, które przetrwało do naszych czasów. Znajduje się na poddaszu (całość trzyma się na drewnianych gwoździach!).


Zachęcam wszystkich do odwiedzenia Muzeum Lokalnego w Łąkorzu :)
Muzeum Lokalne w Łąkorzu 13-334 Łąkorz 120

Linki:
www.kapital-ludzkiAutor: Tomasz Chełkowski
ziemialubawska885@gmail.com

Wszelkie prawa zastrzeżone. 
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)