niedziela, 22 listopada 2009

Bazylika w Nowym Mieście Lubawskim


Panorama Nowego Miasta Lubawskiego

Kościół św. Tomasza Apostoła znajduje się na północny wschód od rynku. Jest to potężna gotycka fara, obecnie o randze bazyliki mniejszej. Jej budowa, rozpoczęta w 1325 roku trwałą przeszło 150 lat. Człony kościoła mają odmienne elementy ozdobne. Najstarsze jest prezbiterium z wysokim dachem, zwieńczone w XIX wieku neogotycką attyką lasek i trójkątnych naczółków z blendami. Trzynawowy korpus typu bazylikowego wyróżnia okazały szczyt wschodni, a wysoką na 40 m wieżę (trzykrotnie podwyższaną przed końcem XV wieku)zdobią rzędy różnorodnych blend - o łuku pełnym, dwuwałkowe, kwadratowe, z maswerkowymi krzyżami. Najmłodszym członem jest renesansowa kaplica Działyńskich dobudowana do południowej ściany prezbiterium na początku XVII wieku.




Na zdjęciu widzicie Bazylikę w Nowym Mieście Lubawskim. W 1882 roku przeniesiono do niej cudowną figurę Matki Boskiej Łąkowskiej wraz z innymi cennymi zabytkami. Bazylika w Nowym Mieście Lubawskim należy do grona najstarszych budowli sakralnych w naszym kraju (XIII wiek).


Na przestrzeni lat kościół uniknął większych zniszczeń. Jego wnętrza urzekają różnorodnością form i stylów. Zachwyca największy w kraju zespół polichromii szlachetnie pokrywających nawy i prezbiterium.

Na zdjęciu widzicie drewniany strop w prezbiterium. W sobotę 14 XI 2009 zakończono prace konserwatorskie fragmentu stropu, które łącznie kosztowały ok 150 tys. zł. Na stropie znajdują się dekoracje malarskie przedstawiające kilkanaście scen biblijnych - wykonane w 1638 roku.

Ostatnia Wieczerza - jedna z dwóch scen biblijnych odnowionych przez konserwatorów z UMK w Toruniu.



Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com






Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)

Muzeum Ziemi Lubawskiej w Nowym Mieście Lubawskim




Muzeum Ziemi Lubawskiej znajduje się w XIV wiecznej Bramie Brodnickiej. Wśród eksponatów znajdują się zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne dotyczące dziejów miasta i całej Ziemi Lubawskiej. Ciekawostką kolekcji jest stara fisharmonia. Przed wejściem do muzeum warto zerknąć na doczepiony do bramy machikuł (w tej części Polski unikatowy element miejskich fortyfikacji). Zwiedzanie odbywa się na życzenie od poniedziałku do piątku w godz od 8.00 do 15.00. Najpierw trzeba się zgłosić do pobliskiego Domu Kultury na ul. 19 Stycznia 13a, tel. 56/474 - 28 - 24; latem w każdą środę i czwartek odbywają się dni otwarte (wstęp bez biletów i zapowiedzi).

Muzeum zostało założone w latach 50-tych przez grupę Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które skupiało miłośników regionu. Wśród ciekawszych eksponatów znajdujących się wewnątrz są:
- brązowa kadzielnica znaleziona w okolicach Jamielnika,
- stara malowana skrzynia,
- sprzęt tkacki z roku 1850
- narzędzia rolnicze pochodzące z 1740 roku,
- i wiele innych ciekawych eksponatów.


Model małej łodzi z 1911 roku do ratowania rozbitków z okrętów podwodnych (jeden z eksponatów muzealnych).



Autor: Tomek

Kontakt: 
ziemialubawska@protonmail.com






Wszelkie prawa zastrzeżone!
Jeśli chcesz skorzystać z moich materiałów najpierw zapytaj mnie o zgodę ;)